Champion’s Dual Fuel Open Frame Inverter is quieter and lighter than typical 4500-watt generators. Dual Fuel technology offers flexibility to run on gasoline or propane. Features include Quiet Technology, Extended Run Time, and the CO Shield® carbon monoxide auto shutoff system.
Features
Dual Fuel
Operate on either gasoline or propane. 4500 starting watts and runs up to 22 hr. on gas or 21 hr. on propane, with 64 dB(A) operation ideal for camping, RVs, or backup power.
Electric Start
Trust the reliable 224cc Champion engine with battery-included, push-button electric start, It’s up to 50% quieter and 20% lighter than other equally rated traditional generators.
Easy Monitoring and Operation
Intelligauge with Power Meter tracks voltage, frequency, and run time, plus includes CO Shield® carbon monoxide auto-shutoff system.
Clean Power for Sensitive Electronics
Safely power devices and appliances in your home or RV with multiple covered outlets, including a regulated 12V automotive-style outlet for on-the-go use.
Champion Support
Comes with a 3-year limited warranty, FREE lifetime technical support from dedicated experts, and access to a network of service centers across the country.
Description
The Champion Power Equipment 4500-Watt Dual Fuel Open Frame Inverter Generator with CO Shield® is perfect for camping, tailgating, RV use, or as a reliable backup for home essentials.
Our Quiet Technology reduces noise, while the efficient design minimizes size and weight. The 224cc Champion engine delivers 4500 starting watts and 3650 running watts on gasoline, running for 22 hours at 25% load with a full 4.02-gallon tank. On propane, it offers 4500 starting watts and 3285 running watts, with a runtime of 21 hours at 25% load using a 20-pound tank. A 6-foot propane hose with a built-in regulator is included.
This generator features covered outlets: a 120V 30A RV outlet (TT-30R), a 120V 20A (5-20R) household duplex outlet, and a 12V automotive-style outlet. With the optional Parallel Kit (sold separately), you can connect two compatible Champion inverters for increased output.
The Quick Touch Panel provides easy access to controls, while the Intelligauge with Power Meter helps you monitor voltage, frequency, and operating hours. Economy Mode adjusts engine speed based on power consumption, extending run times and enhancing fuel efficiency.
EPA-certified, this inverter generator comes with a 3-year limited warranty, FREE lifetime technical support, and access to our nationwide service centers, ensuring peace of mind with every purchase.
CO Shield technology monitors the accumulation of carbon monoxide (CO), a poisonous gas produced by engine exhaust when the generator is running. If CO Shield detects unsafe elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine. CO Shield is not a substitute for an indoor carbon monoxide alarm or for safe operation. DO NOT allow engine exhaust fumes to enter a confined area through windows, doors, vents or other openings. Generators must ALWAYS be used outdoors, far away from occupied buildings with engine exhaust pointed away from people and buildings. Meets the requirements of ANSI/PGMA G300.
What’s included
- Engine Oil
- Oil Funnel
- USB Adapter
- Propane (LPG) Hose
WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Portable Generator Technology | Dual Fuel, CO Shield®, ParaLINK® |
|---|---|
| Gasoline Starting Watts | 4500W |
| Gasoline Running Watts | 3650W |
| Propane Starting Watts | 4500W |
| Propane Running Watts | 3285W |
| Gasoline Starting Amps at 120V | 37.5A |
| Gasoline Running Amps at 120V | 30.4A |
| Propane Starting Amps at 120V | 37.5A |
| Propane Running Amps at 120V | 27.4A |
| Volts | 120 |
| Frequency | 60Hz |
| AC Receptacles | (1) 120V 30A RV (TT-30R), (1) 120V 20A Duplex (5-20R), Parallel Ports |
| DC Operation | Yes |
| DC Receptacles | (1) 12V 8A (Regulated Automotive) |
| GFCI Receptacles | No |
| Covered Receptacles | Yes |
| Gasoline Run Time at 1/4 Load | 22 h. |
| Propane Run Time at 1/4 Load | 21 h. |
| Noise Level | 64 dB(A) |
| Inverter | Open Frame |
| Parallel Capability | Yes |
| Voltmeter | Intelligauge with Power Meter |
| Battery | Yes |
| Start Type | Electric |
| Engine Brand | Champion |
| Engine Size | 224cc |
| Engine Type | 4-stroke |
| Engine Speed | Variable |
| Fuel Type | Gasoline, Propane (LPG) |
| Fuel Gauge | Mechanical |
| Gasoline Capacity | 4.02 gal. |
| Gasoline Tank Material | Steel |
| Engine Oil Type | 10W-30 |
| Engine Oil Capacity | 0.6 qt. |
| Engine Oil Included | Yes |
| Low Oil Shut-Off | Yes |
| Wheels | No |
| PGMA Compliant | G300-2023 |
| EPA Certified | Yes |
Measurements
| Length | 20.9 in. |
|---|---|
| Width | 18.3 in. |
| Height | 19.4 in. |
| Weight | 92.6 lb. |