What’s included
- Engine Oil
- Oil Funnel
DANGER: Using a generator indoors CAN KILL YOU IN MINUTES. Generator exhaust contains carbon monoxide. This is a poison you cannot see or smell. NEVER use inside a home or garage, EVEN IF doors and windows are open. ONLY use OUTSIDE and far away from windows, doors, and vents.
WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Portable Generator Technology | CO Shield® |
|---|---|
| Gasoline Starting Watts | 5000W |
| Gasoline Running Watts | 4000W |
| Gasoline Starting Amps at 120V | 41.7A |
| Gasoline Starting Amps at 240V | 20.8A |
| Gasoline Running Amps at 120V | 33.3A |
| Gasoline Running Amps at 240V | 16.7A |
| Volts | 120/240 |
| Frequency | 60Hz |
| AC Receptacles | (1) 120/240V 30A Locking (L14-30R), (1) 120V 30A (TT-30R), (1) 120V 20A Duplex (5-20R) |
| DC Operation | No |
| GFCI Receptacles | No |
| Covered Receptacles | Yes |
| Gasoline Run Time at 1/2 Load | 14 h. |
| Noise Level | 68 dB(A) |
| Inverter | No |
| Voltmeter | Intelligauge |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| Battery | No |
| Start Type | Recoil |
| Engine Brand | Champion |
| Engine Size | 224cc |
| Engine Type | 4-stroke |
| Engine Speed | 3600 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Fuel Gauge | Mechanical |
| Gasoline Capacity | 4.7 gal. |
| Gasoline Tank Material | Steel |
| Engine Oil Type | 10W-30 |
| Engine Oil Capacity | 0.5 qt. |
| Engine Oil Included | Yes |
| Low Oil Shut-Off | Yes |
| Wheels | No |
| PGMA Compliant | G300-2023 |
| EPA Certified | Yes |
Measurements
| Length | 23.2 in. |
|---|---|
| Width | 18.3 in. |
| Height | 20.2 in. |
| Weight | 103 lb. |