Champion’s Dual Fuel Open Frame Inverter with CO Shield® is 50% quieter and 20% lighter than a traditional 5500-watt generator. Our advanced power solution includes Quiet Technology, Extended Run Time, Economy Mode and Clean Power, plus you can increase your power with the optional Parallel Kit.
Features
Dual Fuel
Operate on either gasoline or propane for flexibility. 5500 starting watts and 70 dB(A) operation make it ideal for camping, RVs, or backup power. Runs 13 hr. on gas, 16 hr. on propane.
Easy Monitoring and Operation
Intelligauge with Power Meter tracks voltage, frequency, and hours. Includes Economy Mode and CO Shield® Carbon Monoxide Auto-Shutoff for safety.
EZ Start Dial
The innovative EZ Start Dial takes the confusion out of starting an engine with easy access to all the controls you need
Advanced Design
50% quieter and 20% lighter than a traditional 5500-watt generator.
Champion Support
Includes 3-year limited warranty with FREE lifetime technical support from dedicated experts
Description
The Champion Power Equipment 5500-Watt features CO Shield® carbon monoxide auto shutoff system. This Open Frame Inverter Generator is smaller, quieter, and BETTER!
Quiet Technology digital components cut the noise level in half, and the efficient mechanical design decreases the overall footprint and weight by 20 percent.
Operate your Dual-Fuel generator on gasoline or propane and easily switch fuels with our EZ Start Dial.
Using gasoline, the 224cc Champion engine produces 5500 starting watts and 4000 running watts, and will run for 13 hours at 25% load when the 2.9-gallon fuel tank is full. It produces 5500 starting watts and 3600 running watts, and will run for 16 hours at 25% load when using a 20-pound propane tank. A 6-foot propane hose with a built-in regulator is included.
Cold Start Technology ensures reliable starts, Intelligauge with power meter monitors voltage, frequency and operating hours, while Economy Mode monitors power consumption in real time to reduce electrical load.
With a 0.6-quart oil capacity (included 10W-30) and a low oil shut-off sensor, this inverter operates at a quiet 70 dBA from 23 feet, which is a bit louder than normal speech.
Confidently connect your sensitive electronics since this inverter produces Clean Power (less than 3% THD).
Covered outlets include a 120V 30A RV (TT-30R), a 120V 20A household duplex outlet (5-20R), and a 12V DC automotive-style outlet.
The optional Parallel Kit (sold separately), with included standard 50-amp RV outlet, provides a clip-on connection which allows you to connect with another Parallel Ready Champion Inverter or Power Station for more power and longer run time.
Buy this EPA certified and CARB compliant generator with confidence – Champion Support and our nationwide network of service centers will back up your purchase with a 3-year limited warranty and FREE lifetime technical support.
CO Shield technology monitors the accumulation of carbon monoxide (CO), a poisonous gas produced by engine exhaust when the generator is running. If CO Shield detects unsafe elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine. CO Shield is not a substitute for an indoor carbon monoxide alarm or for safe operation. DO NOT allow engine exhaust fumes to enter a confined area through windows, doors, vents or other openings. Generators must ALWAYS be used outdoors, far away from occupied buildings with engine exhaust pointed away from people and buildings. Meets the requirements of ANSI/PGMA G300.
What’s included
- Propane (LPG) Hose
- Engine Oil
- Oil Funnel
- Spark Plug Socket
WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Portable Generator Technology | Dual Fuel, CO Shield®, ParaLINK® |
|---|---|
| Gasoline Starting Watts | 5500W |
| Gasoline Running Watts | 4000W |
| Propane Starting Watts | 5500W |
| Propane Running Watts | 3600W |
| Gasoline Starting Amps at 120V | 45.8A |
| Gasoline Running Amps at 120V | 33.3A |
| Propane Starting Amps at 120V | 45.8A |
| Propane Running Amps at 120V | 30A |
| Volts | 120 |
| Frequency | 60Hz |
| AC Receptacles | (1) 120V 30A RV (TT-30R), (1) 120V 20A Duplex (5-20R) |
| DC Operation | Yes |
| DC Receptacles | (1) 12V 8A (Regulated Automotive) |
| GFCI Receptacles | No |
| Covered Receptacles | Yes |
| Gasoline Run Time at 1/4 Load | 13 h. |
| Propane Run Time at 1/4 Load | 16 h. |
| Noise Level | 70 dB(A) |
| Inverter | Open Frame |
| Parallel Capability | Yes |
| Voltmeter | Intelligauge with Power Meter |
| Battery | No |
| Start Type | Recoil |
| Engine Brand | Champion |
| Engine Size | 224cc |
| Engine Type | 4-stroke |
| Engine Speed | Variable |
| Fuel Type | Gasoline, Propane (LPG) |
| Fuel Gauge | Mechanical |
| Gasoline Capacity | 2.9 gal. |
| Gasoline Tank Material | Steel |
| Engine Oil Type | 10W-30 |
| Engine Oil Capacity | 0.6 qt. |
| Engine Oil Included | Yes |
| Low Oil Shut-Off | Yes |
| Wheels | No |
| PGMA Compliant | G300-2023 |
| EPA Certified | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
Measurements
| Length | 21.3 in. |
|---|---|
| Width | 17.9 in. |
| Height | 17.9 in. |
| Weight | 84.7 lb. |