Champion’s 3800-watt RV Ready Portable Generator with CO Shield® carbon monoxide auto shutoff system, provides up to 14 hours of run time on gasoline and features Intelligauge, Volt Guard™ and Cold Start Technology. Powered by Champion’s 224cc engine, this RV Ready generator is a reliable source of power.
Features
Powerful
At 4750 starting watts and 3800 running watts, trust Volt Guard™ built-in surge protector to prevent overloads and keep your appliances and equipment safe
RV Ready
Operate your 3800-watt portable generator right out of the box on gasoline, plus the unit holds 0.6 quarts of oil (included) and has a low oil shut-off sensor
Intelligauge
Keep track of voltage, hertz and run-time hours to easily monitor power output and track maintenance intervals, plus the unit features CO Shield® carbon monoxide auto shutoff system
Covered outlets
a 120V 30A (TT-30R) RV outlet, a 120V 30A outlet (L5-30R), plus a 120V 20A household duplex outlet (5-20R)
Champion Support
Backed by a 3-year limited warranty, FREE lifetime technical support from dedicated experts, and access to a network of service centers across the country
Description
The Champion Power Equipment 201207 3800-Watt RV Ready Portable Generator with CO Shield® is designed to be a convenient source of power for all your outdoor activities and more. A powerful companion for your next camping trip or weekend project, this generator can also provide plenty of backup power for your essentials during an outage. For your RV, you’ll enjoy enough power to start and run a 15,000 BTU RV air conditioner.
Champion’s reliable recoil start, plus Cold Start Technology ensures a quick start in cold weather. Easily monitor power output and track maintenance intervals with Intelligauge, which allows you to keep track of voltage, hertz and run-time hours.
Designed for safety with convenient push-to-reset circuit breakers and a low-oil shut-off switch plus an included 0.6 quarts of 10W-30 oil and oil funnel for easy changes.
The 224cc Champion gasoline engine produces 4750 starting watts and 3800 running watts, and will run for 14 hours at 50% load when the 4.7-gallon fuel tank is full.
With a noise level of 68 dBA from 23 feet, which is about as loud as a vacuum cleaner, this machine features Volt Guard™ built-in surge protector which prevents overloads and keeps your equipment safe.
All the outlets have covers for protection and include a 120V 30A (TT-30R) RV outlet, a 120V 30A outlet (L5-30R), and a 120V 20A household duplex outlet (5-20R).
Setup is hassle free, plus the foldaway handle and never-flat tires make transport a cinch.
EPA-certified and CARB compliant, this generator comes with a 3-year limited warranty, FREE lifetime technical support, and access to our nationwide service centers, ensuring peace of mind with every purchase.
CO Shield® technology monitors the accumulation of carbon monoxide (CO), a poisonous gas produced by engine exhaust when the generator is running. If CO Shield® detects unsafe elevated levels of CO gas, it automatically shuts off the engine. CO Shield® is not a substitute for an indoor carbon monoxide alarm or for safe operation. DO NOT allow engine exhaust fumes to enter a confined area through windows, doors, vents or other openings. Generators must ALWAYS be used outdoors, far away from occupied buildings with engine exhaust pointed away from people and buildings. Meets the requirements of ANSI/PGMA G300.
What’s included
- Wheel Kit
- Engine Oil
- Oil Funnel
DANGER: Using a generator indoors CAN KILL YOU IN MINUTES. Generator exhaust contains carbon monoxide. This is a poison you cannot see or smell. NEVER use inside a home or garage, EVEN IF doors and windows are open. ONLY use OUTSIDE and far away from windows, doors, and vents.
WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Portable Generator Technology | CO Shield® |
|---|---|
| Gasoline Starting Watts | 4750W |
| Gasoline Running Watts | 3800W |
| Gasoline Starting Amps at 120V | 39.6A |
| Gasoline Running Amps at 120V | 31.7A |
| Volts | 120 |
| Frequency | 60Hz |
| AC Receptacles | (1) 120V 30A RV (TT-30R), (1) 120V 20A Duplex (5-20R), (1) 120V 30A Locking (L5-30R) |
| DC Operation | No |
| GFCI Receptacles | No |
| Covered Receptacles | Yes |
| Gasoline Run Time at 1/2 Load | 14 h. |
| Noise Level | 68 dB(A) |
| Inverter | No |
| Voltmeter | Intelligauge |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| Battery | No |
| Start Type | Recoil |
| Engine Brand | Champion |
| Engine Size | 224cc |
| Engine Type | 4-stroke |
| Engine Speed | 3600 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Fuel Gauge | Mechanical |
| Gasoline Capacity | 4.7 gal. |
| Gasoline Tank Material | Steel |
| Engine Oil Type | 10W-30 |
| Engine Oil Capacity | 0.6 qt. |
| Engine Oil Included | Yes |
| Low Oil Shut-Off | Yes |
| Wheels | Yes |
| Wheel Type | Solid |
| Wheel Diameter | 8 in. |
| PGMA Compliant | G300-2023 |
| EPA Certified | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
Measurements
| Length | 25.1 in. |
|---|---|
| Width | 23.6 in. |
| Height | 22.4 in. |
| Weight | 110 lb. |