Champion’s 8500-Watt Wireless Remote Start Portable Inverter Generator delivers reliable, ultra-quiet power with StartLINK auto start/stop capability and CO Shield® carbon monoxide auto shutoff. Ideal for home backup, large events, construction sites, and RV use.
Features
Powerful Output
With 8500 starting watts and 6500 running watts available, you can depend on this generator to run your major appliances at home or on job sites.
StartLINK
Auto start/stop via wired connection from your generator to an Energy Storage System or Automatic Transfer Switch, automating operation and keeping your battery charged with 120V AC.
Wireless Remote Start
Enjoy the simplicity and convenience of starting your generator from up to 80 ft. away using the wireless remote key fob, or the push-button electric start when near the unit.
Extended Run Time & Quiet Operation
With a run time of 13 hr. and operating at 64 dB(A), this generator delivers reliable power with low noise, residential use, tailgating, or at campgrounds.
Champion Support
Backed by a 3-year limited warranty, FREE lifetime technical support from dedicated experts, and access to a network of service centers across the country.
Description
Champion’s 8500-Watt Wireless Remote Start RV Ready Portable Inverter Generator with CO Shield® is your dependable power source for home backup, camping, and events.
The 317cc OHV engine delivers 8500 starting watts and 6500 running watts of clean power (<3% THD), ideal for EV charging, sensitive electronics, and more. Eco Mode saves fuel, reduces noise, and extends run time up to 13 hr. at 25% load. The ultra-quiet operation is perfect for homes, tailgates, and campgrounds.
StartLINK provides a wired connection between your Champion portable generator and an Energy Storage System (ESS) or Automatic Transfer Switch (ATS), enabling auto start/stop and 120V AC for your generator’s battery charging so backup power is always ready.
Multiple outlets–two 120V 20A GFCI household duplex (5-20R), a 120V 27.1A RV (TT-30R), a 120/240V 27.1A (14-50R), and a regulated 12V DC 8A automotive outlet–offer versatile connectivity, plus a 5-mode Intelligauge to track voltage and run time.
Start and stop the generator from up to 80 feet away with the included wireless remote key fob or use the convenient push-button electric start (battery included) for quick power-up right at the unit. The built-in wheel kit makes it easy to move this generator between sites.
EPA-certified, this model comes with a 3-year limited warranty, FREE lifetime technical support, and access to nationwide service centers—giving you peace of mind with your purchase.
CO Shield technology monitors the accumulation of carbon monoxide (CO), a poisonous gas produced by engine exhaust. If CO Shield detects unsafe, elevated CO, it automatically shuts off the engine. CO Shield is not a substitute for an indoor carbon monoxide alarm or for safe operation. Never allow engine exhaust to enter a confined area through windows, doors, vents or other openings. Generators must ALWAYS be used outdoors, far from occupied buildings with engine exhaust pointed away from people and buildings. Meets ANSI/PGMA G300 requirements.
What’s included
- Battery
- Remote Key Fob
- Engine Oil
- USB Adapter
- Oil Funnel
- Spark Plug Socket/Wrench
- Screwdriver
WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Specifications
| Portable Generator Technology | CO Shield®, StartLINK |
|---|---|
| Gasoline Starting Watts | 8500W |
| Gasoline Running Watts | 6500W |
| Gasoline Starting Amps at 120V | 70.8A |
| Gasoline Starting Amps at 240V | 35.4A |
| Gasoline Running Amps at 120V | 54.2A |
| Gasoline Running Amps at 240V | 27.1A |
| Volts | 120/240 |
| Frequency | 60Hz |
| AC Receptacles | (2) 120V 20A GFCI Duplex (5-20R), (1) 120V 27.1A RV (TT-30R), (1) 120/240V 27.1A (14-50R) |
| DC Operation | Yes |
| DC Receptacles | (1) 12V 8A Automotive |
| GFCI Receptacles | Yes |
| Covered Receptacles | Yes |
| Gasoline Run Time at 1/4 Load | 13 h. |
| Noise Level | 64 dB(A) |
| Inverter | Enclosed |
| Parallel Capability | No |
| Voltmeter | Intelligauge |
| Battery | Yes |
| Start Type | Recoil, Electric, Wireless Remote, StartLINK |
| Engine Brand | Champion |
| Engine Size | 317cc |
| Engine Type | 4-stroke |
| Engine Speed | Variable |
| Fuel Type | Gasoline |
| Fuel Gauge | Mechanical |
| Gasoline Capacity | 4.5 gal. |
| Gasoline Tank Material | Steel |
| Engine Oil Type | 10W-30 |
| Engine Oil Capacity | 0.8 qt. |
| Engine Oil Included | Yes |
| Low Oil Shut-Off | Yes |
| Wheels | Yes |
| Wheel Type | Solid |
| Wheel Diameter | 5.5 in. |
| PGMA Compliant | G300-2023 |
| EPA Certified | Yes |
Measurements
| Length | 25.2 in. |
|---|---|
| Width | 20.5 in. |
| Height | 22.6 in. |
| Weight | 121.3 lb. |